Wielkie święto Zespołu Tańca i Inscenizacji „Plejada”

Wielkie święto Zespołu Tańca i Inscenizacji „Plejada”

Coroczne koncerty „Plejady” to artystyczne wydarzenia, podczas których Zespół Tańca i Inscenizacji prezentował swój taneczny dorobek. W tym roku charakter wydarzenia był wyjątkowy bowiem „Plejada” świętowała jubileusz 25 istnienia. 

Koncerty z okazji 25-lecie pracy, czyli srebrnego jubileuszu, odbyły się 6 kwietnia (koncert dedykowany szkołom) i 9 kwietnia (koncert dla wszystkich mieszkańców miasta). Oba zgromadziły pełną salę widzów. Wśród zaproszonych gości był m.in. Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Marcin Gołębiowski.

Taneczna przygoda „Plejady” rozpoczęła się w latach 90. w niewielkiej grupie skupiającej doświadczony zespół choreografów i młodych miłośników tańca. Za sprawą pasji instruktorów (Maria Wąsala, Alicja Andrzykowska, Wojciech Wąsala), barwnych tanecznych inscenizacji i przepięknych strojów grupa szybko rozrosła się i dziś „Plejada” skupia blisko 100 osób – od ośmiolatków po studentów i przyjaciół zespołu. Każdy występ „Plejady” wzbudza gorący aplauz publiczności zarówno w kraju jak i za granicą (występy w Anglii, Niemczech, Belgii, w Ukrainie).

Zespół brał udział w wielu festiwalach, przeglądach i konkursach, zawsze przywożąc ze sobą nagrody czy wyróżnienia – min. „Brązową Jodłę” w Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 1999, IV miejsce w Mistrzostwach Polski „Show Dance” Siedlce 2002, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie o „Złotą Miotłę Baby Jagi” Kielce 2003, III miejsce na Artystycznych Pejzażach Tanecznych w Brześciach 2009, II Miejsce na VIII Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Tanecznych Częstochowa 2010.

Zespół od lat prowadzi Alicja Andrzykowska przy wsparciu Julii Ostatek – dawnej tancerki „Plejady”.

Sobotni koncert jubileuszowy poprowadziła kierownik Spółdzielczego Domu Kultury Beata Wiśniewska, od lat zaprzyjaźniona z zespołem, a na scenie Parku Kultury swój dorobek artystyczny zaprezentowały wszystkie grupy poczynając od najmłodszych 8 i 9 letnich dzieci, na absolwentach „Plejady” kończąc. Publiczność mogła podziwiać dobrze znane choreografie tj. „Dumka na dwa serca” czy „Walc wiedeński” ale też całkiem nowe układy przygotowane specjalnie na jubileusz. Gościnnie wystąpili młodzi artyści Wokalnego Studia Piosenki, które wraz z Plejadą stworzyli niezapomniany koncerty „Srebrna Plejada – 25 lat na scenie”.

Kierownik zespołu Alicja Andrzykowska wręczyła podziękowania dla choreografów współpracujących z „Plejadą”, absolwentów zespołu, dyrekcji i pracowników Parku Kultury, przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół „Plejady” dziękując za wsparcie, sama też usłyszała wiele ciepłych słów zarówno od tancerzy jak i przybyłych na koncert gości. Wieczór zakończyły życzenia kolejnych obfitujących w sukcesy lat pracy i tort.

Źródło: Urząd Miejski w Starachowicach

Previous Krótkie nogi oszustwa i zaskakujące odkrycie
Next Teatr Piasku "Mały Książę" Tetiany Galitsyny

Może to Ci się spodoba

Polacy coraz wcześniej rezerwują urlopy narciarskie

Decyzja o rezerwacji zimowego wypoczynku z wyprzedzeniem przekłada się na większy wybór i duże oszczędności. Jeszcze do końca września można zarezerwować urlop narciarski nawet z 35-proc. zniżkami – przekonuje Magda Plutecka, rzeczniczka Neckermann Podróże.

Kolarskie Starachowice

Szósta edycja „Starachowickiej Strzały” i rozgrywane po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Polski w kolarstwie gravelowym to dwie najważniejsze imprezy rowerowe w tym roku w naszym mieście. Do tego dochodzą

Turniej karate już w sobotę

Już w najbliższą sobotę (9 kwietnia) Miejska Hala Sportowa w Starachowicach zamieni się w arenę zmagań uczestników Ogólnopolskiego Turnieju Karate Kata i Kumite Bushi-Do Cup 2022. To już piąta edycja

E-sport przyciąga coraz więcej graczy i widzów

Mistrzostwa w grach komputerowych ogląda blisko 256 mln osób na całym świecie. Rynek wart jest obecnie 0,5 mld dol., a w 2019 roku ma sięgnąć 1,1 mld dol. – wynika z szacunków Newzoo.

80 proc. Polaków skarży się na ból pleców

Osiem godzin w pracy w pozycji siedzącej, odpoczynek przed telewizorem, częste korzystanie z samochodu i dźwiganie zakupów mogą skutkować uciążliwymi bólami pleców. Z tym problemem może się zmagać nawet 8 na 10 Polaków. Zdaniem

Oferta organizacji pozarządowej – UMKS Gracz

Prezydent Miasta Starachowice podaje do publicznej wiadomości ofertę Uczniowskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Gracz” – zgodnie z art. 19 a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W związku ze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź